האנטומיה של עיניך והאופן שבו היא משפיעה על ראייתך

העיניים, 'החלונות של הנפש', הן מורכבות, עדינות ורבות-הבעה. אך כיצד הן רואות?
העיניים מקבלות אור ומעבירות מסרים מפורטים למוח, אשר מפרש אותם כתמונות. לכל חלק של העין יש תפקיד אחר ומיוחד בהעברת תמונות אלו.

העין שלך היא גוף קטן ודמוי-כדור המורכב מציפוי ג'ל שקוף שבתוכו רכיבים מיוחדים. הציפוי כולל שלוש שכבות נפרדות, שלכל אחת מהן תפקידים משלה:

השכבה החיצונית: סקלרה

הסקלרה היא 'לובן העין' הקשה והמגן, וצבעה אטום. בחלקה הקדמי נמצאת הקרנית, חלון שקוף שמאפשר כניסת אור לתוך העין. סביב הקרנית נמצא קרום דק ושקוף המכונה לחמית, אשר מסייע להגן על שאר חלקי קדמת העין ופנים העפעף.

השכבה האמצעית: כורואיד

מאחורי הסקלה נמצאת השכבה האמצעית הכורואיד. היא כהה כדי למנוע השתקפות אור בתוך העיניים ומכילה בעיקר כלי דם שמטרתם להזין את העיניים. בחלקה הקדמי של שכבת הכורואיד נמצאת הקשתית, אשר מעניקה לעין את צבעה. האישון הוא הפתח המעגלי שנמצא במרכז הקשתית ונראה כנקודה שחורה. שרירים שנמצאים בקשתית שולטים בגודל האישון כדי להגביר או להפחית את חדירת האור.

השכבה הפנימית: רשתית

תפקידה של הרשתית הוא ללכוד את מידע האור שהעצב הראשי של העין (עצב הראייה) שולח כפעימות למוח. המוח מתרגם מסרים אלה לתמונות. ברשתית נמצאים שני סוגי תאים רגישים לאור – קנים ומדוכים – אשר לוכדים את קרני האור. הקנים עוזרים לראות באור עמום, בעוד המדוכים מאפשרים לראות פרטים וצבעים.

העדשה

עדשת העין שקופה וגמישה. היא ממקדת את האור ברשתית. לזיהוי תמונות מדויקות, האור מתמקד במרכז הרשתית, באזור המכונה מקולה. השרירים שסביב העדשה שולטים במבנה שלה ומאפשרים לראות עצמים במרחקים שונים.

שאר חלקי העין

בחלל שבין העדשה והקשתית נמצא נוזל המכונה נוזל מימי (aqueous humour). את החלל שמאחורי העדשה ממלא חומר קרישי המכונה 'הגוף הזגוגי'. הגוף הזגוגי ונוזל והנוזל המימי עוזרים ליצור את מבנה העין.

כיצד העיניים רואות

  1. אור נכנס לעין דרך הקרנית, אשר שוברת אותו.
  2. האישון מכוונן את גודלו - מתרחב באור עמום ומצטמצם באור בהיר.
  3. האור עובר דרך האישון ומשם לעדשה, אשר משנה את צורתה כדי למקד את האור ברשתית, שינוי הצורה תלוי במרחק שלך מהעצם שבו אתה מתבונן.
  4. תאי הקנים והמדוכים ברשתית סופגים את האור ושולחים מסרים למוח דרך עצב הראייה. המוח מפרש את ההודעות הללו ומתרגם אותן לתמונה.

בשל מורכבותה של העין, לא תופתע לגלות שהחלקים השונים לא תמיד עובדים כפי שהם אמורים לעבוד, וכתוצאה מכך מתעורר קושי לראות בבירור. בעיות ראייה כגון רוחק ראייה, קוצר ראייה ואסטיגמציה הן שכיחות מאוד. אם יש לך בעיות ראייה, תמיד פנה לאופטומטריסט וקבע בדיקת עיניים. תוכל להשתמש בכלי החיפוש שלנו לאיתור אופטומטריסט באזור מגוריך.

תחילת השימוש בעדשות מגע

התחל עוד היום בהתנסות חינם* בעדשות המגע של המותג ACUVUE®‎.

*לתשומת לבך: ייתכן שיחולו עלויות בדיקת עיניים והתאמה על-ידי איש מקצוע. לתושבי ישראל מגיל 18 בלבד. התנסות אחת לאדם. התאמה בכפוף לאישור אופטומטריסט. האופטומטריסטים המשתתפים בלבד. ראה קישור לתנאים וההגבלות המלאים.